Post Type Selectors

5. Wiosenna Łotwa – Erasmus+

Wiosenna Łotwa – Erasmus+

Maj w Zespole Szkół w Czaplinku rozpoczęły egzaminy maturalne i międzynarodowe podróże. Pod osłoną nocy z 7 na 8 maja 2022r. grupa w składzie: Zuzanna Kopciuch, Nina Pawłowicz, Weronika Stefanik, Marcin Andrzejczak i Maciej Włodarczyk wraz z opiekunami Panią Alicją Giwojno, Panią Celestyną Tomkowską, Panią Justyną Kujawską-Słomską i Panem Andrzejem Pokrzywnickim, wyruszyła w podróż do Cesis na spotkanie z partnerami projektowymi z Grecji, Łotwy i Turcji.

Spotkanie w Friendly Appeal Cesis State Grammar School  było czwartym i niestety ostatnim w ramach realizacji projektu Publicity and Nutrition. Przygotowany program obfitował w różnorodne propozycje realizowane zarówno na terenie szkoły, w zaprzyjaźnionych placówkach, jak również był podróżą po kulturalnych i klimatycznych zakątkach Łotwy.

Po oficjalnym przywitaniu, uczniowie partnerskiej szkoły, przybliżyli gościom historię swojego kraju, miasta oraz przedstawili informacje o systemie edukacji na Łotwie. Doskonałym pomysłem gospodarzy była integracja, poprzez naukę tańców narodowych poszczególnych krajów. Polonez  w wykonaniu grupy z Polski rozpoczął spotkanie, a dopełnieniem była degustacja potraw przygotowanych przez kraje partnerskie. Taniec wzbogacony o możliwość delektowania się różnorodnymi smakami, stał się ucztą i taką właśnie zorganizowali nam przyjaciele z Łotwy.

Kolejne dni niosły ze sobą nowe wyzwania i atrakcje związane z realizacją założeń projektowych:

• wizyta w najstarszej na Łotwie szkole ogrodniczej w Bulduri, gdzie odbyła się lekcja w terenie z zakresu botaniki, dendrologii i florystyki.
  • Zwiedzanie ekologicznej sortowni śmieci Getlin ECO. Pozyskuje się tam alternatywne źródła energii, wykorzystywane m.in. do hodowli pomidorów i ogórków.
  • Zajęcia praktyczne oraz zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Jelgavie.
  • Wizyta w „Domu chleba” i gospodarstwie produkującym wyroby z mleka krowiego, były podróżą kulinarną i historyczną po Łotwie.
  • Warsztaty podczas, których uczniowie wykorzystali wiedzę na temat śladu węglowego oraz informacje zawarte na etykietach produktów spożywczych, aby skomponować zdrowy, tani i ekologiczny posiłek.

W ramach wymiany kulturowej gospodarze zorganizowali wycieczkę po Cesis i Rydze. Secesyjna zabudowa ryskiej starówki jest uznawana za jedną, jeśli chodzi o nadbałtyckie kraje, z najładniejszych,. Z tego też powodu została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie na Starym Mieście w Rydze znajduje się większość najważniejszych zabytków i atrakcji: katedra, Pomnik Wolności oraz Dom Bractwa Czarnogłowych i Trzej Bracia.

Gospodarze zabrali partnerów na wycieczkę do Jurmali – najpopularniejszego nadbałtyckiego kurortu Łotwy, ogrodów wokół barokowego pałacu Rundale – kompozycja pałacowych ogrodów oraz bogactwo odmian tulipanów zrobiła oszałamiające wrażenie na zwiedzających.

Jednak wszystko co dobre,  niestety szybko się kończy. Piątek był czasem podsumowania wizyty w Cesis, zaprezentowania efektów tygodniowej pracy oraz wręczenia certyfikatów i podziękowań. Nie obyło się bez łzawych pożegnań i obietnic na przyszłe spotkania. Uczniowie i opiekunowie z Polski wrócili do kraju z nowymi umiejętnościami i doświadczeniami, nie tylko z zakresu zdrowego żywienia i stylu życia, ale także bogatsi o nowe przyjaźnie. Wszyscy mając nadzieję, że nawiązanych więzi nie zerwie upływający czas.

Tekst: Celestyna Tomkowska