5. 55 360,00 EURO DLA UCZNIÓW ZS W CZAPLINKU

55 360,00 EURO DLA UCZNIÓW ZS W CZAPLINKU

Uczniowie Zespołu Szkół w Czaplinku wyjechali w piątek, 24 maja b.r. na praktyki zawodowe do słonecznej Malagi w Hiszpanii w ramach przyznanej Akredytacji Erasmus+. Przez 4 tygodnie będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe. W projekcie uczestniczy 16 uczniów w zawodach: technik organizacji turystyki – 8 uczniów, technik mechatronik – 7 uczniów, technik żywienia i usług gastronomicznych – 1uczennica.

Młodzież z Zespołu Szkół w Czaplinku w trakcie pobytu w Hiszpanii każdego dnia uczestniczy w zajęciach praktycznych w zakładach partnerskich, poznaje nowe technologie i zdobywa tak cenne, bo międzynarodowe doświadczenie. Przed wyjazdem, każdy uczestnik musiał przejść etap rekrutacji, brać udział w zajęciach przygotowawczych, w tym w dodatkowych lekcjach j. angielskiego i hiszpańskiego, a także w zajęciach kulturowych.

Partnerzy projektu zagwarantowali uczniom doskonałe warunki zakwaterowania. Jest to piękna hiszpańska rezydencja VEGA, w dzielnicy Churriana w Maladze. Uczniowie mają tu całodzienne wyżywienie, bezpłatne miesięczne bilety komunikacji miejskiej, nauczyciela od języka hiszpańskiego, opiekę koordynatorów oraz wiele atrakcji i wycieczek kulturowych .

W niedzielę 02.06.2024 r. grupa odwiedziła Sewillę, a przed nimi jeszcze Caminito del Rey oraz Kordoba.

W czasie pobytu przewidziany jest czas na zwiedzanie Malagi i okolic. Cenne jest bowiem poznanie specyfiki kraju, regionu, tradycji, kultury i języka. Projekt jest finansowany w całości przez Unię Europejską.

ZS Czaplinek zapewnia zdobycie nowych kompetencji swoich uczniów, ponieważ obecny rynek pracy i pędząca technologia wymaga ciągłego kształcenia. Praktyki w ramach programu Erasmus + są doskonałą okazją do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach umiejętności. Dają możliwość spojrzenia z całkiem nowej perspektywy na wybrane przez siebie zawody. Tegoroczne praktyki będą odbywać się pod nadzorem opiekunów – nauczycieli ZS Czaplinek tj. Marty Gańskiej, Hanny Chwiałkowskiej, Jolanty Gawlik i Małgorzaty Płochockiej. Partnerem projektu jest firma Euromind, z którą szkoła będzie współpracować aż do 2027 r.

Trzymamy kciuki za wspaniałe wrażenia i nowe doświadczenia.

Marta Gańska

nauczyciel przedmiotów zawodowych branży turystycznej w Zespole Szkół w Czaplinku