Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto całej wspólnoty szkolnej: nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Uświadamiamy sobie dziś szczególną wartość edukacji w naszym życiu, przypominamy historyczne fundamenty szkolnictwa i doceniamy dostępność do nauki. Lata spędzone w szkolnych murach, zawierane przyjaźnie, inicjowane miłości, sukcesy – te małe i duże, a także codzienność: pełna trudów i radości, odkrywania siebie, własnych możliwości, walki ze słabościami… Wszystko to sprawia, że z każdym dniem stajemy się dojrzalszymi, świadomymi i twórczymi, odkrywamy pokłady wewnętrznej siły, by stawiać czoła wyzwaniom współczesności.

Szkoła wyposaża nas – młodych ludzi – w niezbędne narzędzia, kompetencje i umiejętności, pozwala kroczyć wytyczoną marzeniami ścieżką rozwoju, afirmować w konstruktywny sposób swoje potrzeby, przekuwać porażki w triumfy, być krytycznymi i analitycznymi obywatelami ojczyzny i świata.

14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Tego dnia w 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej powołał Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą na świecie instytucję, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnego. Dziś, od tego wydarzenia, mija 250 lat. Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni za dar edukacji.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: Członek Zarządu Powiatu Drawskiego – Zbigniew Dudor, Radna Powiatu Drawskiego – Genowefa Polak, Zastępca Burmistrza Czaplinka – Janusz Bartczak, Radny Gminy Czaplinek – Szymon Pastuszek, Dyrektorka Czaplineckiego Ośrodka Kultury – Aleksandra Łuczyńska. Nie zabrakło także Dyrektora Zespołu Szkół w Czaplinku – Małgorzaty Głodek, Wicedyrektora Zespołu Szkół w Czaplinku – Wiolety Cylkowskiej, reprezentantów Rady Rodziców: Sylwii Kusy, Anny Sikorskiej, Anny Kwacz, Agnieszki Gołdyki, nauczycieli, rodziców oraz uczniów.

Tradycją obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole jest przyjęcie w poczet uczniów najmłodszych kolegów, którzy składają ślubowanie w obecności Dyrektora Zespołu Szkół, w tym roku wyjątkowo liczne grono zobowiązało się do rzetelnego zdobywania wiedzy, bowiem aż pięć klas pierwszych rozpoczęło kształcenie w placówce od roku szkolnego 2023/2024.

Dzień Edukacji Narodowej łączy pedagogów, nauczycieli i rodziców oraz wszystkich tych, którym bliska jest idea nauczania i wychowywania. Praca z młodzieżą do łatwych nie należy, wymaga poświęcenia, cierpliwości, pasji i nadziei, że ponoszone trudy przyniosą pożądane owoce w przyszłości. Uczniowie Zespołu Szkół chcieli zatem podziękować nauczycielom za ich pracę i trud edukacyjny.

W części artystycznej wzięli udział: Jarmina Łuczyńska, Diana Cieślik, Kacper Smulczak, Anastazja Dolińska, Tamara Bikowska, Maja Hajewska oraz Maciej Jasiński. W rolę prowadzących spotkanie wcielili się: Olaf Grabowiec oraz Jakub Bednarczuk. Zebrani mogli wysłuchać takich utworów muzycznych, jak: “Wody mi daj”, “Długość dźwięku samotności”, “Hej, wy” czy “Fisch inside a bridcage”, a także posłuchać recytacji dzieł Zbigniewa Herberta, Marii Konopnickiej czy Juliana Tuwima.

250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej to wyjątkowy moment w dziejach, a wyjątkowe chwile zasługują na upamiętnienie. Dlatego po zakończeniu uroczystości w Czaplineckim Ośrodku Kultury przybyli goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie udali się na szkolny dziedziniec przy ulicy Grunwaldzkiej, by wziąć udział w kolejnej część obchodów. Na placu posadzono drzewko, które będzie symbolem pamięci, a także wdzięczności za dar edukacji.

Ostatnie wpisy

Narodowe Święto Niepodległości w Czaplinku

11 Listopada

Tydzień z Filozofią

Zebrania z Rodzicami

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

Zdjęcia w szkole

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych