Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Mistrzostwa Zespołu Szkół w Czaplinku w siatkówce

Mistrzostwa Zespołu Szkół w Czaplinku w siatkówce

            W czwartek, 8 grudnia 2022 r. rozegraliśmy kolejną edycję Mistrzostw naszej szkoły  w siatkówce. To taka nasza wieloletnia Mikołajkowa  tradycja i wielkie sportowe święto szkoły.   Ogromna popularność siatkówki w naszym kraju i fakt iż Polacy w tej dyscyplinie stanowią ścisłą czołówkę światową, przełożyły się bezpośrednio na nasz turniej.

Do rozgrywek zgłosiło się 14 reprezentacji – z wszystkich klas w szkole, ogółem aż 113 zawodniczek i zawodników. To niemal 1/3 wszystkich uczniów naszego Zespołu Szkół w Czaplinku!

Przy tak dużej liczbie drużyn zmuszeni byliśmy zorganizować rozgrywki – dzięki gościnności  Urzędu Miejskiego w Czaplinku – w miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej. W komfortowych i dla zawodników, i dla kibiców warunkach, rozgrywaliśmy zawody na trzech oddzielnych boiskach. W sumie do wyłonienia najlepszych potrzebnych było aż 26 meczy!

Już samo losowanie grup eliminacyjnych powodowało wielkie emocje. W końcu nie każdy chciałby od razu trafić na najlepsze drużyny. Na szczęście składy grup zawodnicy poznali już we wtorek. Ciekawostką naszych rozgrywek jest zapis regulaminowy – w każdej drużynie na boisku musi znajdować się minimum jedna dziewczyna. W tym roku mieliśmy kłopot z klasą I Technikum o specjalności mechatronik – gdzie uczą się wyłącznie chłopcy. Za zgodą kapitanów innych drużyn do ich reprezentacji dołączyła koleżanka z innej klasy. Była też reprezentacja, w której to właśnie dziewczęta grały pierwsze skrzypce w zespole.

Pierwszy etap turnieju to gra w czterech grupach eliminacyjnych. Z każdej grupy do dalszych gier awansowały po dwa zespoły – były to reprezentacje IV TG, III a LO, IV b LO, II Szkoły Branżowej, III Tech, IV Tech, I T Mechatronik i II Tech. W ćwierćfinałach oglądaliśmy bardzo fajną siatkówkę, mecze obfitowały w zwroty akcji, ciekawe zagrania, a na trybunach często widzom dłonie same składały się do oklasków.

W kolejnym etapie – półfinałach – ubiegłorocznym mistrzom, kl. IVTG – wysoko postawiła poprzeczkę niespodzianka zawodów – klasa II BS. Dużo niżsi, ale świetnie grający zagrywką oraz dobrze broniący jej reprezentanci walczyli bardzo dzielnie – niestety przewaga fizyczna kolegów i świetna gra najlepszej zawodniczki mistrzostw – Oliwii Małys –  przeważyła szalę.                                 

Tak samo zacięty przebieg miała konfrontacja dwu klas Technikum– faworyzowanej III T i bardzo młodej i obiecującej I TM. Najlepszy zawodnik naszych mistrzostw  – Szymon Bałdowski z I TM, od wielu lat trenujący siatkówkę – dwoił się i troił na boisku, imponował doskonałym przyjęciem, umiejętnością ataku i przy siatce, i z drugiej linii. Niestety – III T zaprezentowała bardzo poukładaną, pewną i do bólu skuteczną grę drużynową. W tie-breaku, gdzie Szymon skuteczną zagrywką i atakami z drugiej linii doprowadził do stanu 1:7 , drużyna III T dociągnęła do remisu 9:9, by ostatecznie wygrać decydujący set 15 :10 i awansować do wielkiego finału.

Mecz o trzecie miejsce miał bardzo zacięty przebieg. Najmłodsi w gronie finalistów reprezentanci I TM przegrali pierwszego seta z o rok starszymi uczniami II BS, ale już w drugim secie skutecznie odgryźli się i doprowadzili do tie-breaka. Tu szala zwycięstwa długo się wahała – jednak świetna postawa Patrycji Gasikowskiej z II BS, jednej z najlepszych zawodniczek turnieju, plus wielkie serce rzucone przez jej  kolegów na boisko, dały im upragnione zwycięstwo.

Finał III T – IV TG był jeszcze bardziej porywający. Mecz obfitował w spięcia, zmiany prowadzenia, zwroty akcji, świetne serwisy i jeszcze lepsze ataki. Wszystkie sety kończyły się     na przewagi – pierwszy 23-21 dla IV TG, kolejny 21 : 23 dla III Tech. W tie-breaku oglądaliśmy festiwal emocji –  w końcówce było kilka piłek meczowych dla każdej z drużyn. Ostatecznie więcej zimnej krwi i skuteczności zachowali reprezentanci III Technikum, zwyciężając seta 15 : 17 i zdobywając Mistrzostwo Szkoły.

Kolejność końcowa Mistrzostw:

  1. III Tech
  2. IV TG
  3. II BS
  4. I TM

miejsca 5 – 8 : III a LO, IV b LO, II Tech, IV Tech

miejsca 9 – 12: I a LO, II a LO, I BS, III BS

miejsca 13- 14 : I TŻ, I TOT

Wszystkie zespoły nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami. Pierwsze trzy drużyny zdobyły puchary i pamiątkowe medale dla każdego reprezentanta, wręczone przez p. dyrektor Zespołu Szkół w Czaplinku, Małgorzatę Głodek.

 Dodatkowo, każda drużyna z pierwszych trzech miejsc otrzymała bon do najlepszej pizzerii w mieście, a zwycięzcy – vouchery na bezpłatny wstęp do  siłowni LOFT Fitness. Najlepsza zawodniczka turnieju – Oliwia Małys i najlepszy zawodnik, Szymon Bałdowski – uhonorowani zostali pamiątkowymi statuetkami.

Mistrzostwa ze strony uczniów współorganizowali Łukasz Urkiel i Maksym Kunert. Współorganizatorem i sędzią głównym zawodów był Marek Mikołajczuk, sędziowali mecze Magdalena Grzyb i Szymon Pastuszek – nauczyciele ZS Czaplinek. Sponsorów pucharów, części nagród i poczęstunku dla zawodników pozyskała p. Monika Cieplińska.

Tekst: Marek Mikołajczuk

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych