Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Multimedialna prezentacja 3. Dywizji Strzelców Karpackich – patrona LO w...

Multimedialna prezentacja 3. Dywizji Strzelców Karpackich – patrona LO w Czaplinku

Od 29 XI 2023 r. w budynku LO możemy oglądać nową multimedialną prezentację patrona szkoły – 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Historyczną przygodę w nowatorskim wydaniu rozpoczynają slajdy przypominające postaci pierwszego i ostatniego dowódcy 3 DSK gen. Stanisława Kopańskiego i gen. Bronisława Ducha, a także gen. Władysława Andersa – dowódcę 2 Korpusu Polskiego, w skład którego wchodziła nasza Dywizja. W dalszej części prezentacji, korzystając z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, poznajemy losy żołnierzy od formowania Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, przemianowanej w 1942 r. na 3 Dywizję Strzelców Karpackich. Kolejne fotografie ukazują jej losy w Palestynie i Iraku, aż po bohaterską i zwycięską walkę pod Monte Cassino w ramach Armii gen. Andersa. Nie mogło zabraknąć także kadrów ze słynnym żołnierzem – niedźwiedziem kapralem Wojtkiem.Zwieńczeniem prezentacji jest ukazanie symbolicznej odznaki 3 DSK z 1944 r., której głównymi elementami są jodełka z odznaki rozpoznawczej Karpatczyków oraz miniaturka Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich nałożona na Odznakę Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino.

Pragnących poznać bliżej patrona naszego liceum zapraszamy do lektury artykułu: https://warhist.pl/…/3-dywizja-strzelcow-karpackich…

Autor prezentacji: Artur Manikowski

Konsultacja historyczna: Andrzej Pękalski

Przygotowanie gabloty: Małgorzata Lezler

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych