Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Wzorem poprzednich akcji, patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Para Prezydencka. W tym roku “czytaliśmy” fragmenty “Nad Niemnem” – powieści, którą napisała Eliza Orzeszkowa. Była to powieść w dorobku pisarki, którą bardzo entuzjastycznie przyjęła krytyka literacka. Inne utwory Orzeszkowej, nie mogły wówczas liczyć na taką przychylność. Doceniono przede wszystkim walory dydaktyczne powieści, co było zgodne z duchem epoki pozytywizmu.  

Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku zorganizowała czytanie “Nad Niemnem” a my jako szkoła chętnie wzięliśmy udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce 08 września, o godzinie 11.00 na Rynku Miejskim. Fragmenty powieści Orzeszkowej czytały uczennice klasy II LO – Małgorzata Magryn, Nikola Michalczyszyn i Alicja Resiak. Zanim rozpoczęło się czytanie przygotowanych fragmentów, list Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy, odczytał Pan Sebastian Kaniewski – absolwent ZS w Czaplinku. Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” w Czaplinku, rozpoczął Burmistrz Czaplinka – Pan Marcin Naruszewicz.  

Za rok na pewno kolejne Narodowe Czytanie, ale już dziś warto sobie uświadomić jak duże walory nie tylko edukacyjne, niesie ze sobą ta akcja. Wśród czytających przedstawiciele wszystkich pokoleń, które na literaturę patrzą przez pryzmat własnych doświadczeń i interpretują ją na swój bardzo indywidualny sposób.  

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych