Post Type Selectors

5. Narodowe Czytanie!

Narodowe Czytanie!

09 września 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Czaplinku uczniowie naszej szkoły w składzie:

• Zuzanna Kopciuch,
  • Nikola Cichocka,
  • Wojciech Zięba,
  • Anika Słowińska,
  • Julia Ślusarska,
  • Natalia Hałuszczyk,
  • Maciej Jasiński,
  • Jarmina Łuczyńska

wzięli udział w „Narodowym Czytaniu” „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Dziękujemy za Waszą postawę!

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.