Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

 1. Home
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Obchody Święta Niepodległości, czyli uczta dla duszy w biało-czerwonym tle

Obchody Święta Niepodległości, czyli uczta dla duszy w biało-czerwonym tle

Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja do refleksji nad pojęciem Ojczyzny. W kontekście 104.rocznicy odzyskania niepodległości, historia nas – Polaków i naszego kraju, nasuwa szczególne refleksje. Dziś cieszymy się wolnością, korzystamy z tego, co ze sobą niesie i….powinniśmy doceniać, patrząc na to, co dzieje się za wschodnią granicą.  

Uczniowie ZS w Czaplinku uczcili 104.rocznicę odzyskania niepodległości montażem słowno – muzycznym, w którym wykorzystano fakty historyczne i komentarz do nich, w postaci tekstów lirycznych, napisanych przez nieżyjącego już Jacka Kaczmarskiego. Ponadto mogliśmy usłyszeć piosenki z okresu międzywojennego, do których słowa napisał między innymi Marian Hemar a muzykę skomponował nieoceniony Jerzy Petersburski, a wszystko to w nowych aranżacjach. Swoista uczta dla duszy. Dzięki współpracy z Czaplineckim Ośrodkiem Kultury mogliśmy tę uroczystość zorganizować właśnie w tym miejscu, za co serdecznie dziękujemy.  

Zorganizowaną przez nas uroczystość swoją obecnością, uświetnili między innymi: 

 • Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Pan Zbigniew Dudor 
 • Radna Powiatu Drawskiego Pani Genowefa Polak 
 • Burmistrz Czaplinka Pan Marcin Naruszewicz 
 • Sekretarz Gminy Czaplinek Pani Marcelina Mastalisz 
 • Komendant Straży Miejskiej Pan Krzysztof Leśniowski 
 • Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury Pani Aleksandra Łuczyńska 
 • Przewodnicząca Rady Rodziców ZS w Czaplinku Pani Renata Kozak 

Na scenie CZOK –u mogliśmy zobaczyć uczniów Liceum Ogólnokształcącego – Julkę Pawłowską, Michała Patalana – w roli prowadzących i narratorów, Alicję Resiak, Nikolę Michalczyszyn, Kaspiana Przybysza, Katarzynę Kochan. Dla wymienionych uczniów występ ten był debiutem. Poza tym nie zabrakło Nadii Miazgi, która swoim subtelnym i magicznym głosem, przypomniała utwory międzywojnia – “Dwa serduszka” i “Odrobinę szczęścia w miłości”. Nie zabrakło także Wojciecha Zięby i Macieja Jasińskiego, którzy wykonali utwór “Mury”, ten w kontekście naszej historii, nabiera szczególnego znaczenia. Szczególnym momentem w opisywanym spektaklu, był występ naszych gości z Przedszkola Publicznego w Czaplinku – Poli Strońskiej i Jędrka Trześniowskiego, którzy w krakowskich strojach, wyrecytowali wszystkim znany wierszyk “Kto Ty jesteś?” Przy tej okazji serdeczne podziękowania na ręce Dyrekcji Przedszkola. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Wioletta Piotrowska, piękną dekorację przygotowała pani Małgorzata Lezler a nad oprawą multimedialną czuwał pan Artur Manikowski. W montażu wykorzystano animacje, przygotowane na 100.rocznicę odzyskania niepodległości, która przypadała w 2018 roku. Filmiki te w bardzo skondensowany i przystępny sposób przypomniały ważne wydarzenia historyczne.  

Cyprian Kamil Norwid pisał: “O Polsko, granic twych nie widzę, linii, nic nie masz oprócz głosu – tak uboga!” – warto o nich pamiętać, obchodząc kolejne rocznice. Miejmy nadzieję, że już nigdy więcej, nikt tak o Polsce nie będzie musiał pisać.  

 

Ostatnie wpisy

Narodowe Święto Niepodległości w Czaplinku

11 Listopada

Tydzień z Filozofią

Zebrania z Rodzicami

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

Zdjęcia w szkole

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych