5. „Przystanek Historia” –  „Droga do piekła – niemiecki karny obóz...

„Przystanek Historia” –  „Droga do piekła – niemiecki karny obóz pracy Treblinka 1941-1944”

14 marca 2023 r. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie, wspólnie z Zespołem Szkół w Czaplinku  zorganizowali spotkanie  z cyklu „Przystanek Historia” – „Droga do piekła – niemiecki karny obóz pracy Treblinka 1941-1944”. Gościem naszego spotkania był Pan Krzysztof Bukowski, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie. Pan prokurator opowiedział uczestnikom spotkania o prowadzonym przez niego śledztwie dotyczącym niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady oraz karnego obozu pracy znanymi jako Treblinka I oraz Treblinka II.  Panu prokuratorowi towarzyszył znany uczniom Zespołu Szkół z poprzednich  spotkań –  Pan Rafał Semołonik.

Dzięki temu wykładowi uczniowie poznali jak trudna była droga do wolności i jak niełatwo było ocalić godność. Pan Krzysztof Bukowski bardzo obrazowo przedstawił losy ludzi, którzy zostali  skazani na zagładę tylko z powodu swojego pochodzenia. Bardzo dziękujemy za niezwykle ciekawą lekcję historii i zapraszamy ponownie.

W spotkaniu uczestniczyli:

– Naczelnik Wydziału Edukacji – Pani Izabela Krężołek