Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Zespół Szkół w Czaplinku

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE * TECHNIKUM * SZKOŁA BRANŻOWA

  1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Z wizytą w gościnnej Turcji

Z wizytą w gościnnej Turcji

Pierwszy tydzień ferii zimowych był dla uczniów Zespołu Szkół w Czaplinku czasem wyzwań podróżniczych i kulturowych. W ciemną i wietrzną noc 30 stycznia 2022 r. grupa w składzie: Aleksandra Sieniawska, Mateusz Cogiel, Jakub Harańczyk, Wojciech Latos i Oliwier Wojteczko wraz z opiekunami: Panią Alicją Giwojno, Panią Celestyną Tomkowską, Panem Andrzejem Pokrzywnickim, wyruszyła w podróż do Istambułu na spotkanie z partnerami projektowymi z Grecji, Łotwy i Turcji.

Spotkanie w Istambule było trzecim z kolei, w ramach realizacji programu Erasmus+ Publicity and Nutrition. Po wizycie w Grecji i Polsce, przyszedł czas na kolejnego gospodarza – Turcję. Przygotowany program obfitował w różnorodne propozycje realizowane zarówno na terenie szkoły, w zaprzyjaźnionych placówkach, jak również był podróżą w czasie po zachwycającym Istambule.

Po oficjalnym przywitaniu, uczniowie partnerskiej szkoły przybliżyli gościom historię swojego kraju, miasta oraz przedstawili informacje o systemie edukacji w Turcji. Zajęcia integracyjne i nauka tradycyjnych tańców tureckich ostatecznie przełamały nieśmiałość między gośćmi a gospodarzami– taniec to jednak uniwersalny język. Spotkanie w Liceum Kurtkoy zakończyło się międzynarodowym bufetem, czyli ucztą dla z mysłów.

Kolejne dni niosły ze sobą nowe wyzwania i atrakcje związane z realizacją założeń projektowych. Uczestnicy:

  • wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których sprawdzali różnice w zawartości składników odżywczych oraz kaloryczności w daniach wykonanych samodzielne i tych gotowych kupionych w sklepie, barze lub restauracji
  • odwiedzili prywatną wytwórnię produktów mleczarskich Milk Acadeny MBH, specjalizującą się w produkcji serów, śmietany oraz serków kanapkowych
  • poznali tajniki sadzenia migdałów w lokalnej firmie Tigem powstałej w czasach cesarstwa otomańskiego, kontynuującej tradycje swoich przodków, która zajmujące się hodowlą koni wyścigowych, krów, owiec i psów pasterskich, a także uprawą pszenicy, rozsad orzechów włoskich i migdałów.

W ramach wymiany kulturowej gospodarze zorganizowali wycieczki po europejskiej części Istambułu. Uczestnicy zwiedzili historyczny półwysep, gdzie znajdują się największe zabytki orientalnej metropolii: Pałac Topkapi, Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Hipodrom. Znalazł się czas na wizytę na Wielkim Bazarze oraz rejs po cieśninie Bosfor. Wizyta w mieście Bursa, leżącego u podnóża masywu Uludag pokazała po raz kolejny, jak historia zapisana w architekturze, obyczajach, religii przenika współczesne życie mieszkańców Turcji.

Wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Po oficjalnym pożegnaniu w Kurtkoy Anadolu Lisesi, wręczeniu certyfikatów, gospodarze zaprosili wszystkich na grilla przygotowanego przez męską część grupy projektowej. Nie obyło się bez łzawych i długich pożegnań i obietnic na szybkie spotkania. Uczniowie i opiekunowie z Polski wrócili do kraju urzeczeni gościnnością i otwartością swoich gospodarzy oraz zamiarem powrotu w objęcia osmańskiej metropolii, która skrywa jeszcze wiele ciekawych opowieści.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych